czwartek, 8 maja 2014

Pomnik Nikosa Belojanisa

Na terenie Szkoły Podstawowej nr 22 znajduje się pomnik Nikosa Belojanisa.

Kim był Nikos Belojanis? Kilka słów wyjaśnienia z Wikipedii:
Nikos Belojanis (gr. Νίκος Μπελογιάννης ur. 1915 - zm. 30 marca 1952) - grecki działacz ruchu komunistycznego i antyhitlerowskiego ruchu oporu.W latach 1943 - 1944 był doradcą politycznym (πολιτικός σύμβουλος) jednego z oddziałów, podlegających masowemu ruchowi partyzanckiemu ELAS. Podczas wojny domowej 1946 - 1949 komisarz DSE. Od 1950 członek władz zdelegalizowanej Komunistycznej Partii Grecji (KKE). Aresztowany wraz z towarzyszami. W trakcie postępowania przed sądem cywilnym wniesiono oskarżenie także o działalność na rzecz obcych wywiadów w tzw. "grupie Belojanisa" i na tej podstawie proces przeniesiono do sądownictwa wojskowego. Podobnie jak większość kolegów został skazany na śmierć. Przy masowych protestach w Grecji i poza granicami, przy biernym oporze także części personelu więziennego, został rozstrzelany w więzieniu w dzielnicy Kallithea (w Atenach) po procesie identycznym z polskimi procesami "agentów obcych wywiadów" z tegoż okresu historycznegoZwiązki z PolskąW okresie emigracji, tj. przed ryzykowną decyzją o powroci, Belojanis mieszkał w Polsce. Toteż polscy Grecy ufundowali swemu koledze miejsce pamięci i już w 1952, w licznie zamieszkałej przez byłych greckich partyzantów miejscowości Krościenko, stanął niewielki pomnik ich bohatera. Od 1973, przy ul. Stabłowickiej we Wrocławiu istnieje kopia tego pomnika.
W PRL nazwiskiem Belojanisa nazwano liczne lokalizacje, m.in. osiedle w Katowicach, jedną z głównych ulic Zabrza (obecnie Goethego) dzisiejszą ul. Spokojną w Stargardzie Szczecińskim, ul. Andersa w Gliwicach i ul. Hajducką w Chorzowie.
Informacja ze strony dolny-slask.org.pl
Sam pomnik zastąpił obelisk z cegieł wzniesiony w 1953 roku przez Greków mieszkających na terenie szkoły. Nieznanym do dziś jest polski autor pomnika.
1 komentarz:

  1. teraz jest już na Wiki znacznie więcej danych. Pan Belojannis był to super gość, godne uwagi,że nawiał z PRL, zawrócił do Grecji, gdy tylko zobaczył, co rosyjscy okupanci i ich zdrajcy tu wyrabiają. Choć musiało go to (przewidywalnie) kosztować życie. Zapraszam do nowszej wersji tej biografii, w Wiki. Wcześniej próbowałem także dodać koment, nie udało mi się, jakiś błąd techniczny przez google...

    OdpowiedzUsuń