Na terenie Szkoły Podstawowej nr 22 znajduje się pomnik Nikosa Belojanisa.
Kim był Nikos Belojanis? Kilka słów wyjaśnienia z Wikipedii:
Kim był Nikos Belojanis? Kilka słów wyjaśnienia z Wikipedii:
Nikos Belojanis (gr. Νίκος Μπελογιάννης ur. 1915 - zm. 30 marca 1952) - grecki działacz ruchu komunistycznego i antyhitlerowskiego ruchu oporu.W latach 1943 - 1944 był doradcą politycznym (πολιτικός σύμβουλος) jednego z oddziałów, podlegających masowemu ruchowi partyzanckiemu ELAS. Podczas wojny domowej 1946 - 1949 komisarz DSE. Od 1950 członek władz zdelegalizowanej Komunistycznej Partii Grecji (KKE). Aresztowany wraz z towarzyszami. W trakcie postępowania przed sądem cywilnym wniesiono oskarżenie także o działalność na rzecz obcych wywiadów w tzw. "grupie Belojanisa" i na tej podstawie proces przeniesiono do sądownictwa wojskowego. Podobnie jak większość kolegów został skazany na śmierć. Przy masowych protestach w Grecji i poza granicami, przy biernym oporze także części personelu więziennego, został rozstrzelany w więzieniu w dzielnicy Kallithea (w Atenach) po procesie identycznym z polskimi procesami "agentów obcych wywiadów" z tegoż okresu historycznegoZwiązki z PolskąW okresie emigracji, tj. przed ryzykowną decyzją o powroci, Belojanis mieszkał w Polsce. Toteż polscy Grecy ufundowali swemu koledze miejsce pamięci i już w 1952, w licznie zamieszkałej przez byłych greckich partyzantów miejscowości Krościenko, stanął niewielki pomnik ich bohatera. Od 1973, przy ul. Stabłowickiej we Wrocławiu istnieje kopia tego pomnika.
W PRL nazwiskiem Belojanisa nazwano liczne lokalizacje, m.in. osiedle w Katowicach, jedną z głównych ulic Zabrza (obecnie Goethego) dzisiejszą ul. Spokojną w Stargardzie Szczecińskim, ul. Andersa w Gliwicach i ul. Hajducką w Chorzowie.
Informacja ze strony dolny-slask.org.pl
Sam pomnik zastąpił obelisk z cegieł wzniesiony w 1953 roku przez Greków mieszkających na terenie szkoły. Nieznanym do dziś jest polski autor pomnika.
teraz jest już na Wiki znacznie więcej danych. Pan Belojannis był to super gość, godne uwagi,że nawiał z PRL, zawrócił do Grecji, gdy tylko zobaczył, co rosyjscy okupanci i ich zdrajcy tu wyrabiają. Choć musiało go to (przewidywalnie) kosztować życie. Zapraszam do nowszej wersji tej biografii, w Wiki. Wcześniej próbowałem także dodać koment, nie udało mi się, jakiś błąd techniczny przez google...
OdpowiedzUsuń