niedziela, 31 maja 2015

Ujście Bystrzycy

Kilka słów o naszej lokalnej rzece za Wikipedią:
Bystrzyca (niem. Weistritz, także Schweidnitzer Weistritz) – rzeka w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim, lewy dopływ Odry, odwadniający znaczny obszar Sudetów Środkowych. Jej źródła znajdują się pod Leszczyńcem w Górach Suchych będących częścią Gór Kamiennych, na wysokości około 618 m n.p.m., powyżej Bartnicy, natomiast ujście – we Wrocławiu, na wysokości około 110 m n.p.m.

Długość rzeki wynosi około 95 km. Powierzchnia dorzecza obejmuje 1768 km².W swoim w górnym biegu rozdziela Góry Suche na południowym zachodzie oraz Góry i Pogórze Wałbrzyskie na zachodzie od położonych w jej zakolu na wschód Gór Sowich i części Wzgórz Włodzickich, ciągnących się na południowym wschodzie. Jej górski bieg powyżej krawędzi na linii sudeckiego uskoku brzeżnego w Bystrzycy Górnej liczy około 26 km. Poniżej rzeka przepływa przez Przedgórze Sudeckie i Nizinę Śląską. W dolnym biegu koło Wrocławia utworzono w 1998 r. Park Krajobrazowy Dolina Bystrzycy.

Na Bystrzycy znajdują się 2 sztuczne zbiorniki: Jezioro Lubachowskie koło Zagórza Śląskiego w górnym biegu oraz Jezioro Mietkowskie koło Mietkowa w środkowym.

Nad Bystrzycą leży Świdnica, 3 mniejsze miasta: Głuszyca, Jedlina-Zdrój i Kąty Wrocławskie oraz Leśnica, Złotniki (Wrocław), Stabłowice, Marszowice, Pracze Odrzańskie – administracyjnie osiedla Wrocławia.

Dopływy Bystrzycy:

Największe:
Piława
Czarna Woda
Strzegomka

Pozostałe:
Witoszówka
Mydlana Woda
Młynówka
Walimka
Kosarzewka
Łękawica
Młynówka
Podolszyna
Rogozówka
Ryńka
Stabłówka
Stanówka

Wrocławskie mosty na Bystrzycy:
most Brodzki
most Jarnołtowski
most Marszowicki
most Ratyński
mosty Średzkie
kładka Złotnicka
kładka LeśnickaW tym miejscu Bystrzyca wpada do Odry.

Kilkadziesiąt metrów przed ujściem.

2 komentarze:

  1. Kilka lat temu zrobiłem sobie spacerek od ujścia Ślęzy do ujścia Bystrzycy. Na końcu miałem ładny widok, ale chyba zupełnie inny niż na pierwszym zdjęciu. Kojarzę cypel z trawą i drzewami, a nie żółtym słupkiem. Tam też już dotarli z tym poprawianiem koryta Odry?

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak, tam juz prace są praktycznie zakończone.

    OdpowiedzUsuń