poniedziałek, 7 września 2015

Apel Policji do mieszkańców

Za leśnica.org:

Policjanci Komisariatu Policji Wrocław Leśnica apelują do osób starszych, aby nie wpuszczać obcych do mieszkań i domów. Nikomu nie należy też dawać żadnych pieniędzy. Przestępcy pod różnymi pretekstami czekają tylko, aby dokonać kradzieży pieniędzy, biżuterii i innych wartościowych przedmiotów. Mogą również doprowadzić do wyłudzeń i oszustw. Pomysłowość przestępców nie zna granic co świetne pokazuje metoda „na wnuczka” i jej liczne odmiany.
Sprawcy wykorzystują ufność osób starszych, często mieszkających samotnie, przedstawiają się podczas rozmowy telefonicznej za członka rodziny np. wnuczka, pracowników służby zdrowia, ZUS-u, MOPS-u, gazowni czy funkcjonariusza policji, a następnie proszą o natychmiastowe przekazanie gotówki na spłatę długu, zobowiązań, szkód powstałych podczas wypadku drogowego itp. w dalszej części dochodzi do przekazania pieniędzy oszustowi.
Aby nie dopuścić do tego typu sytuacji Policja radzi, aby zastosować się do poniższy wskazówek.

    Zwróćmy uwagę na osoby nieznajome przebywające w pobliżu Państwa mieszkań i domów, zapamiętajmy ich wygląd, zapytajmy je w jakim celu przebywają w tym miejscu. Samo zainteresowanie może działać odstraszająco na potencjalnych sprawców przestępstw.

    Zawiązujmy dobrosąsiedzkie stosunki, gdyż w czasie naszej nieobecności czujny sąsiad może być najlepszym zabezpieczeniem przed włamaniem lub kradzieżą.

    Jeśli odwiedza Państwa osoba podająca się za pracownika instytucji państwowej, należy poprosić ją o okazanie legitymacji służbowej, a jeżeli jej zachowanie wzbudzi wątpliwość należy zawiadomić Policję i zapamiętać jej wygląd.

    Nie wolno zostawiać inkasenta, bądź jakiegokolwiek innego nieznanego gościa samego w pomieszczeniu. Jeśli mieszkacie Państwo sami należy poprosić o pomoc, w ten sposób uniemożliwia się złodziejowi dokonanie kradzieży.

    Jeśli jest to możliwe, nie należy wypłacać w mieszkaniu żadnych pieniędzy, tłumacząc się np. brakiem gotówki.

    Nie wolno obcych wpuszczać do mieszkania, nawet jeśli zapyta o możliwość skorzystania z toalety, poprosi o szklankę wody lub dostęp do telefonu.

Policja prosi o zastosowanie się do powyższych rad.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz